Trávení stravy a emocí

autor: Eva Kovářová 2022

TRANSFORMACE EMOCÍ A TRÁVENÍ

Jak se vzájemně ovlivňují?

Co dělat, když náš jídelníček je v pořádku, ale k žádané změně stále nedochází?

Jak emoce konkrétně ovlivňují naše tělo a trávení?

Jak emoce zdravě transformovat?

Sepsala jsem pro vás zlomek informací na toto téma, více připravuji v nové video nahrávce, viz níže

Říká se, jsme to, co jíme. To JAK jíme, KDY jíme a CO jíme přímo ovlivňuje naše myšlení, pocity a emoce, chování. Přesně v tomto pořadí:

 1. JAK
 2. KDY
 3. CO

JAK

Sděluje ajurvéda přístup ke stravování. Tedy namísto počítání kalorií a nekonečném přemýšlení o tom, jaké jídlo je pro naši konstituci ideální (tedy CO) je nejdůležitějším faktorem stravování JAK jíme, jak vaříme, popřípadě jak byla potravina vypěstována a jak se s ní zacházelo po celou dobu, než přišla do naší kuchyně. JAK jíme, v jakém rozpoložení naší nervové soustavy, přímo určuje, JAK bude jídlo dále tráveno a dále i vylučováno. Můžeme jíst mnohdy super bio eko foods, ale pokud u toho spěcháme, tělo námá šanci ty úžasné živiny vstřebat, protože na to nemá klid.

KDY

Dalším druhým nejdůležitějším faktorem pro zdravé trávení je časování jídel. Ideálně ve stejné časy každý den, ideálně oběd mezi 11 – 13hodinou a měli bychom také jíst až když je náš žaludek prázdný a máme opravdový hlad – více informací najdete v 15ti tipech pro zdravé trávení na mém webu.

CO

Ajurvéda diagnostikuje lidi na různé typologie – dóši Váta, Pitta, Kapha a v knihách naleznete tabulky potravin, které přísluší jednotlivým typům. Vypadá to jednoduše. Poznám kdo jsem a pak budu jíst podle tabulky. Tak to mnoho začátečníků s ajurvédou začíná, ale bohužel tato pravda není úplná a někdy může tento postup podle tabulek i člověka poškodit. Život je živý a naše tělo nelze napasovat do jedná z určených tabulek. Tabulky existují pro pochopení a zjednodušení celého konceptu, ale pravda je mnohem komplexnější a hlubší. Na toto téma se dá napsat opět celý článek. Ale to není zde na místě. Nezapomeňte jen, abyste se neztráceli v detailních informacích o tom, co máme jíst, ale začněte prvními dvěma pravidly JAK a KDY a mějte na paměti že CO je až 3.v pořádí důležitosti. Především si jídlo užijte, a mějte z něj radost😊. To je ze všeho nejdůležitější!

Emoce a trávení

Emoce jako reakce na jakékoliv denní, životní události ovlivňují celé naše tělo, ale také naši trávicí soustavu. A protože se chceme spolu podívat na to, jak se navzájem ovlivňují emoce a trávení, pojďme se věnovat tomu, jak emoce ovlivňují trávicí ústrojí. Může se totiž stát, že i když dodržujeme dokonale doporučený jídelníček, nemusí docházet k vytouženým změnám. Z mé zkušenosti s klienty řešíme často otázku toho, že jedí dobře, ale to, co jim brání v opravdové změně je stres, v podobě emočního tlaku. Zároveň každá emoce působí na tělo či trávicí soustavu jiným způsobem.

JAK PŮSOBÍ EMOCE?

Vybrala jsem rozbor jen některých emocí pro vaši představu. Naleznete zde, s jakými orgány a nemocemi jsou spojené a jak je ajurvéda popisuje.

Strach až úzkost

Kvalita strachu je podle ajurvédy svíravá, přinášející stažení (stažené hrdlo, žaludek, dech), třes, suchost (sucho v ústech, suché střevo) a je pro tělo destruktivní pro tkáně, zabraňující živosti těla, dehydratuje. Člověk má touhu se zmenšit, schovávat se, svaly jsou v tenzi, trávicí soustava je v tenzi a nedochází k plnému příjmu potravy. V těle neproudí dobře životní energie, prána.

Oslabuje ledviny a funkci tlustého střeva: chronická zácpa a nedostatečné vstřebávání, oslabené nadledvinky, únava a nárůst toxinů v těle

Smutek

Lítost, pocit ztracenosti, hluboký smutek, bolest na srdci, zklamání.

Nezpracovaný smutek se akumuluje v oblasti plic a srdce. Z toho může vzniknout deprese, letargie a to se manifestuje ajurvédská jako nárůst elementu vody a země.

To vše dává vzniku diabetu, hyperglykemii, hlenu ve stolici, rýmě, kašli, plicním infekcím, těžkosti, letargii, snížené chuti k jídlu, zadržování vody, lymfatickým otokům, obezitě, rakovině, nádorům, hypotyroismu a některým kardio-vaskulárním chorobám

Vztek

Vztek, nenávist, závist, žárlivost, jsou občas maskovány frustrací, kritikou, iritací, vnitřní či vnější agresí, odporem, nepřátelským postojem, pasivní agresí, sarkasmem a nedostatečnou schopností odpouštět

Tato skupina emocí se řadí k tzv. horkým emocím, které patří k elementu ohně a mají afinitu k játrům a žlučníku, a proto ovlivňují jejich zdraví. V těle se tyto emoce projevují záněty včetně auto-imunitních onemocnění, nemocemi srdce, krvácivostí, horkostí, návaly, vyrážkami na kůži, migrénami.

Frustrace, iritace souvisí se žaludkem a mohou vést k refluxu, k neschopnosti vstřebávat potravu, k nevolnostem, a ke vzniku vředů.

CO BĚŽNĚ DĚLÁME, KDYŽ EMOCE PŘIJDE?

Když cítíme, že přichází emoce, máme na výběr, jak se zachovat. Toto jsou nejběžnější reakce, které nám neslouží:

 • Vyhýbáme se ji a převádíme pozornost jinam
 • Projektujeme ji na druhého člověka (ideálně partnera, díte😊)
 • Stydíme se za ní a zůstáváme v odporu k té emoci
 • Chodíme pořád kolem do kola této emoce a necháme ji, aby nás ovládala
 • Necháváme emoci, aby nás paralyzovala do necitlivosti, stavu „zamrznutí“

JAKÉ JSOU VĚDOMÉ MOŽNOSTI TRANSFORMACE EMOCÍ?

 • POCÍTIT JI, POZOROVAT JI, DÁT JI PROSTOR A PŘÍVÍTAT JI
 • POCÍTIT JI, POZOROVAT JI, DÁT JI PROSTOR A NECHAT JI PROJÍT SKRZE TVÉ TĚLO via kreativním vyjádřením sebe sama (tancem, hlasem, básní, psaním, malbou, vytvořením sochy, čehokoliv jiného) aj.
 • NECHAT NARŮSTAT SVOU KAPACITU LÁSKY A UZEMNĚNÍ, STABILITY (stravou, láskou, uzemňujícími praxemi)

Pro vědomou práci s emocemi, které jsou hlouběji uložené a mohou poukazovat i na trauma je v vždy lepší, někdy i nutné, vyhledat profesionálního průvodce, kterému důvěřujete. Děkuji všem učitelům i kamarádům, kteří kdy pro mě toto pole bezpečí a čistého pozorování bez hodnocení mohli poskytnout (Komala de Amorim, Komala Lyra, Oneness centrum na Rusavě aj.), jedná se o velmi silný léčebný proces, který mohu poskytovat dál lidem, kteří to potřebují.

JAK PROBÍHÁ LÉČEBNÝ PROCES V TĚLE PŘI VĚDOMÉ TRANSFORMACI EMOCÍ?

Když jsme schopni transformovat emoční bolest, která do té doby stagnuje v tělesných tkáních, buňky v těle se začnou pročišťovat, přestavovat a začínají spolu komunikovat (extrémním opakem je autoimunitní onemocnění, kdy se nádorové buňky rozhodly jít proti vlastnímu tělu). Buňky se začnou zbavovat fyzických i mentálních toxinů, které držely roky. Mohla je způsobit jedna jediná věta: např. „Nesnáším své tělo“. V tomto léčebném procesu se tělo začne celé přestavovat do harmonického stavu, začínají se tvořit nové synapse atd. A výsledkem může být klid, radost, úleva, pocit úplnosti, přijetí, příliv energie. Tento proces vyžaduje také prostor, odpočinek, dostatek vody a živé stravy pro intenzivně pracující buňky celého těla. Může přijít i velká únava z tohoto procesu.

Více informací na toto téma připravuji ve video nahrávce, která bude hotova během září. Pokud máš o nahrávku zájem, napiš email, abych s tebou video mohla sdílet.

Tomuto tématu se budeme věnovat také na webináři AJURVÉDSKÝ KRUH